Červená Řečice

0

Přidal admin | Rubrika České zámky, Vysočina | 16-05-2012


Červená Řečice byla z počátku jen tvrz, která byla ale později přebudována na hrad a nakonec na zámek. Ještě dnes jsou viditelné památky na tento vývoj zámku. Zámek sice není přístupný, ale i pohled na něj a prohlídka zvenčí stojí za návštěvu. Tvrz byla postavena velice chytře, protože se nacházela uprostřed močálů a rybníků, což by značně znepříjemňovalo dobývání.

Něco málo z historie

Tento objekt nechalo zřejmě ve čtrnáctém století postavit Pražské biskupství. Častým hostem zde byl i Arnošt z Pardubic, či Jan z Jenštejna.

Během prvního století vystřídal hrad velké množství majitelů, žili zde například Trčkové, páni z Ústí. Hrad byl dokonce i dobyt. To jej značně poškodilo a tak se Šebestian Leskovec rozhodl, že jej v patnáctém století přebuduje na renesanční zámek. Předposledními oficiálními majiteli byli páni z Říčan, i oni hrad přestavěli a dodali mu na honosnosti. Následovala ovšem třicetiletá válka a po ní se dostal zámek do rukou Pražského, tehdy už arcibiskupství. Arcibiskupství se o zámek staralo až do roku 1948, ovšem určitě ne tak, jak stavba vyžadovala, takže těsně před vyvlastněním byl zámek ve špatném stavu. Během posledních let sice bylo pár snah o opravy, ale vše narazilo na nedostatek peněz, takže dnes je zámek veden jako ohrožená památka.

Zajímavá legenda o Templářích

Podle staré legendy nechali tuto tvrz postavit proslulí rytíři z templářského řádu, ovšem o nějakou dobu později byli nespravedlivě popraveni, takže jejich duše nenašly nikdy klid. Od těch dob nejen, že bloudí ve sklepeních zámku, ale také se každý rok na svátek všech svatých zjevují a vychází ze sklepení, aby se sešli ke společné modlitbě na zdejším hřbitově. Legenda také říká, že se zdejší hraběnka jednoho dne rozhodla celou záležitost prozkoumat, ale tento odvážný čin ji téměř stál život.


Zvětšit mapu

Přidat komentář