Červené Poříčí

0

Přidal admin | Rubrika České zámky, Plzeňský kraj | 16-05-2012


Tento pěkný a zachovalý zámek se nachází kousek od hradu Švihov a je přístupný veřejnosti. Svůj název hrad získal podle střešní krytiny, ta totiž bývala velice výrazná.

Něco málo z historie

Nevíme přesně, ve kterých letech byla původní tvrz vybudována, ale bylo to zřejmě v patnáctém století, kdy se pro stavbu rozhodl Jindřich Mladota. O pár let později ovšem potřeboval peníze a tak se rozhodl tvrz prodat. Kupcem byl Mikuláš Šicov z Drahenic. V tomto rodě tvrz chvíli zůstala, i po smrti přešel majetek do rukou Mikulášových sourozenců, kteří se starali jak se sluší a patří, tvrz rozšířili a celkově zvelebili. Na konec se dostalo i na Mikuláše mladšího, který byl sice dost bohatý, ale byl to i vyhlášený rváč a potížista. Tento majitel se rozhodl postavit na svém území zámek, jehož součástí byla i tvrz, vše dotvořil do saské renesance.

Mikuláš ovšem podporoval české stavy a tak po jejich porážce musel odevzdat dvě třetiny do rukou krále. Zámek byl po té oceněn a odkoupil jej Filip Adam z Konberku. Od této doby hrad střídal majitele a různě se dědil, až jej získal bavorský vévoda František Kliment.

Františku Klimentu vděčí zámek za mnohé, pustil se do oprav, ale bylo vidět, že problematice rozumí a nepouští se do drastických změn, které by zahladily stopy bouřlivé historie a snížily tak význam stavby.

Zámek se dostal do rukou rakouské šlechty, patřil například Leopoldu II. nebo Františku Josefu I. Po vzniku Československé republiky spadá zámek státu.

Co nás na zámku čeká dnes?

Zámek je zachovalý a je přístupný v otevírací dobu, okolo je pěkná krajina, kde si můžete odpočinout a načerpat sílu z přírody. Na tomto zámku uvidíte, jak se zde dříve skutečně žilo, protože k posledním drastickým úpravám došlo už v patnáctém století.


Zvětšit mapu

Autor fotky:
Huhulenik

Přidat komentář