Český Krumlov

2

Přidal admin | Rubrika České zámky, Jihočeský kraj | 28-02-2012


V Českém Krumlově se nachází hradní komplex, který má rozlohu neuvěřitelných šest hektarů, to jej dostává na místo druhého největšího hradu u nás. Prvním je samozřejmě Pražský hrad.

Něco málo z historie

Prvním zakladatelem hradu byl pravděpodobně Vítek z Prčice. Nevíme, kdy přesně to bylo, ale první písemná zmínka byla nalezena v německé básni a datována do roku 1240.

Na přelomu třináctého a čtrnáctého století větev Vítkovců vymřela, a tak hrad připadl Jindřichu z Rožmberka. Rod Rožmberků znamenal pro hrad rozkvět, každý majitel z rodu hrad trochu vylepšil, dostavěl, či přestavěl. Největší zásluha pak připadá purkrabímu Vilému z Rožmberka. Jeho syn ovšem nešel v otcových šlépějích a zadlužil se do takové míry, že musel hrad prodat.

Takto se tedy Český Krumlov dostal do rukou krále Rudolfa II. a ten jej daroval svému synovi, Juliu Caesarovi.

Důležitým majitelem byl i rod Eggenburgů, kteří hrad dostali od císaře Ferdinanda. Tento rod se zasloužil o zásadní přestavby. Rozhodli se pro barokní zámek, dále také divadlo, zahrady a podobně.

Po vymření rodu Eggenbergů se hrad dostává do rodu Schwarzenberků. Tento rod odjakživa tíhl k Vídni, takže není divu, že na Krumlově přibyly nejnovější Evropské trendy a podobně.

Polovina devatenáctého a dvacátého století nepřinesla Krumlovu moc dobré časy, protože přestal být hlavním sídlem rodu a nakonec přestal být téměř navštěvován.

Roku 1947 byl zámek převeden do majetku českého zemského vlastnictví a po té se stal majetkem Československé republiky.

Co nás na Krumlově čeká dnes?

Hradní komplex je zachovalý a přístupný. Jsou zde prohlídkové trasy, dále si můžete prohlédnout divadlo a lapidárium. Muzeum je otevřeno celoročně a bývají zde nejrůznější zámecké expozice.

Tento hradní komplex byl v roce 1992 zapsán na prestižní Seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.


Zvětšit mapu

Autor fotky:
Ondřej Koníček

Komentáře (2)

Kdo je autorem tohoto článku?
Tak nesmyslný blábol jsem již dávno nečetl…..

Děkuji za upozornění, bude napraveno …

Přidat komentář