Hrad Bouzov

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Olomoucký kraj | 16-05-2012


Hrad Bouzov je místo, kterým nepohrdla spousta filmařů. Jde sice o velice pěkný a zachovalý hrad, ovšem tento zjev je výsledkem rekonstrukce, ke které došlo na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Podle spousty pověstí je hrad Bouzov i rodištěm krále Jiřího z Poděbrad.

Něco málo z historie hradu

Hrad byl vystavěn mezi třináctým a čtrnáctým stoletím, není úplně jasné, kdo jej nechal postavit, ale prvním známým majitelem je Bůz z Bůzova. Během pár staletí hrad vystřídal velkou škálu majitelů, například pány z Vildenberka, dále z Kunštátu. Během třicetileté války posloužil tento hrad jako pevnost císaře. Bylo zde i vězení pro zajaté Švédy.

Dalším významným majitelem byla Eugenie Podstatská z Prusinovic, která hrad odkoupila. Její syn Bouzov prodal německým rytířům, kteří jej vlastnili až do příchodu fašistů. Dnes patří hrad státu, i když se jej němečtí rytíři snažili získat zpátky.

Je tento hrad skutečně rodištěm Jiříka z Poděbrad?

Legenda o hradu

Na hradě prý kdysi bydlel mocný pán, který měl pod sebou tři rytíře. Tito muži mu byli nadevše věrní a plnili každé jeho přání, zároveň mu dělali čest, kde se dalo. I pán je měl rád a brával je sebou, kde se dalo. Ovšem lidé z okolí byli závistiví a nechtěli, aby měl jejich pán jen tři oblíbence. Jeden jeho poddaný záviděl tak moc, že upsal duši ďáblu, aby se naučil čarovat. Když si pak pán vyrazil na lov, přidal se onen závistivec k družině. Když se nikdo nedíval, tak koně otrávil pohledem. Ovšem pánovi muži si věděli rady a pustili koním žilou a tak je zachránili. Zachránili i koně svého pána, který jej obzvlášť miloval. Pán jim byl velice zavázán a obdaroval je šperky a zlatem, navíc jim nechal štíty ozdobit třemi pušťadly. Rody těchto mužů prý pak žili stovky let šťastně na Moravě.


Zvětšit mapu

Autor fotky:
Harold

Přidat komentář