Hrad Český Šternberk

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Středočeský kraj | 18-01-2012


Na úvod legenda o založení hradu

Jak to tak u hradů bývá, i zde se najde spousta legend, jedna z nich dokonce vypráví o založení hradu. Hlavním hrdinou je udatný Jaroslav, který se odvážně, s nasazením vlastního života vrhne do boje za svoji zemi. Jaroslav bojuje s Tatary a zvítězí, za odměnu od krále dostane rozsáhlé území, kde si vystaví hrad Šternberk. Legenda je smyšlena, ovšem přesto se na ní najde pár pravdivých bodů, například udatný dvořan zde byl, všem ne Jaroslav, ale Zdeslav.

Jak se hrad vyvíjel

Hrad Šternberk vyrostl na skalnatém břehu řeky Sázavy a nechal jej v roce 1241 vystavět Zdeslav z Divišova. Znakem Šternberka je osmicípá hvězda, kterou podědil po Zdeslavově rodu a po ní zdědil i své jméno. Až do patnáctého století patřil Šternberk stejnému majiteli, po té jej vlastnil rod Holických ze Šternberka. Roku 1467 hrad vybojoval král Jiří z Poděbrad a zařadil jej pod českou korunu.
Až do roku 1949 hrad spravovali lidé z rodu Šternberků, po té byl vyvlastněn státem až do roku 1992, kdy byl opět vrácen Šternberkům.

Šternberk je i dost pokrokový

Na tomto hradě se kromě tradičních věcí, jako jsou divadelní představení a jarmarky, konají i velice netypické věci. Celé to začalo po tom, co se radní dohodli, že by bylo vhodné náměstí trochu oživit a přiblížit si tak veřejnost. Nakonec to dopadlo tak, že na nádvoří tohoto gotického hradu byl uspořádán rockový festival, který sem přitáhl spoustu návštěvníků z celé České Republiky.

Co nás na tomto hradě čeká?

Hrad je celoročně zpřístupněn veřejnosti, až na pár prostor, které soukromě využívá rodina. Součástí areálu je například lesopark. Na milovníky netradičních sbírek čeká skutečně jedinečná expozice dřevěných dýmek. Navíc si můžete prohlédnout i rodokmen Šternberků.


Zvětšit mapu

Autor fotky:
Gerard Eviston

Přidat komentář