Hrad Karlštejn

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Středočeský kraj | 17-01-2012


Něco málo z historie

Karlštejnu se dříve říkalo i Karlův Týn. Jde o rozsáhlý gotický hrad, který byl vybudován na vápencové skále. Za Karlštejn vděčíme českému králi a císaři Karlu IV., se stavbou se začalo v roce 1348 a zodpovědnost za Karlštejn dostal arcibiskup Arnošt z Pardubic. Václav čtvrtý sem zřejmě na počest svého otce nechal v patnáctém století dopravit české korunovační klenoty. Tyto klenoty se vyvážely z Karlštejna jen výjimečně, například při korunovaci krále Zikmunda a hned po tom co vypukly husitské války, je Zikmund nechal vyvést do zahraničí.
Karlštejn husitským válkám odolal a klenoty byly vráceny zpět, s výjimkou těch říšských. Jak tomu u většiny hradů bylo, od této doby Karlštejn střídal majitele, majitelky a pomalu chátral. K rekonstrukci došlo až v osmnáctém století v souvislosti s Osvícením. Od roku 1916 patří hrad státu a již v roce 1926 byl hrad vyhlášen národní památkou.

Ženy a Karlštejn

Kdo by neznal český film a muzikál Noc na Karlštejně. V tomto filmu je nastíněna skutečna situace, protože Karel IV. hrad skutečně vystavěl, aby zde mohl v klidu rozjímat. Ženy byly pro něj i korunovační klenoty nedůstojné, takže Karel vydal přísný zákaz o přítomnosti žen.

Legenda o zvonech
Ke Karlštejnu se váže i pěkná legenda. Tato legenda říká, že když Karel IV. zemřel a celá země naříkala, připojily se k lidem i zvony. Tyto zvony zvonily samy od sebe a do celého světa vykřikovaly, Karla není, Karla není a dlouho je nikdo nemohl zastavit.

A jak je tomu dnes?

Dnes je hrad Karlštejn zpřístupněn veřejnosti a probíhají tady nejrůznější oslavy, včetně svateb. Hrad se nachází jen třicet kilometrů od města Prahy. Z Prahy i okolních měst se na hrad můžete dostat hromadnou dopravou. Karlštejn je jeden z nejnavštěvovanějších hradů u nás.


Zvětšit mapu

Autor fotky:
Olaf1541

Přidat komentář