Hrad Křivoklát

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Středočeský kraj | 06-02-2012


Státní hrad Křivoklát patří mezi nejvýznamnější a nejstarší hrady českých králů. Postaven byl pravděpodobně ve dvanáctém století. Za doby Přemysla Otakara II. se hrad rozvíjel, později ho přestavěl Václav IV., a konečnou podobu mu vtiskl Vladislav Jagellonský. Křivoklát přestál mnohé požáry a roku 1929 ho koupil Československý stát od posledního majitele Maxe Egona Furstenberka.

Hrad jako útočiště

Roku 1316 na hradě pobývala Eliška Přemyslovna po požáru Pražského hradu. Václav, pozdější Karel IV., zde strávil svoje dětství, a po návratu z Francie se sem uchýlil se svojí manželkou Blankou z Valois. Ta mu na Křivoklátě porodila dceru Markétu. Také Václav IV. se rád zdržoval na tomto hradě.

Pověst o slavících Karla IV.

Tato romantická pověst vypráví o narození Karlovy dcery Markéty, a protože její matka stále tesknila po svém domově ve Francii, nechal Karel v okolních lesích pochytat hejna slavíků a snést je pod Blančina okna, aby ji utěšovali v jejím stesku.

Edward Kelley a kat Mydlář?

Kdo by neznal magistra Kelleyho z Císařova pekaře? A kdo by kdy neslyšel o slavném katu Mydláři? Ano, tito dva se na Křivoklátě sešli. Císaři Rudolfu II. totiž došla trpělivost s podvodníkem a tak ho dal v Křivoklátském vězení mučit právě proslulým pražským katem. Kelley byl vězněn dva a půl roku ve věži zvané Huderka, dodnes můžete nahlédnout do jeho temné kobky.

Dnešní nabídka hradu

Například takové Křivořezání je jednou z akcí na hradě, kde je řezbářské řemeslo prezentováno pod širým nebem mnoha šikovnými řemeslníky. Pro milovníky divadla hrad nabízí Křivoklátské divadelní slavnosti a pro obdivovatele tajemna Noční prohlídky s magistrem Kelleym.

Kdepak zaparkujeme?

Nad hradem, asi 250m je připraveno parkoviště, jiné se nachází pod hradem a další dole v městečku.


Zvětšit mapu

autor fotky
Svobodat

Přidat komentář