Hrad Švihov

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Plzeňský kraj | 16-05-2012


Švihov se nachází v obci Švihov na Kladensku a jde o jeden z nejkrásnějších vodních hradů u nás. Je vystavěn v gotickém slohu a má za sebou zajímavou historii.

Něco málo z historie hradu

Švihov patří mezi nejmladší hrady u nás a nechal jej vystavět Půta Švihovský z Rýzmberka mezi lety 1480-1489. V jeho díle pokračovali i jeho synové, kteří si ke stavbě přizvali zkušeného architekta Benedikta Riega, který se na hradě zásadně podepsal. Druhými majiteli byli Kavkové z Říčan, ti ovšem neuměli zacházet s majetkem a svým špatným zacházením s penězi museli hrad v roce 1598 prodat Černínům z Chudenic.

V době třicetileté války hrad hrdě odolával Švédům a tehdy si vydobyl povědomí nedobytného hradu. Je paradoxem, že právě tento fakt málem zpečetil osud hradu. Po třicetileté válce se totiž císař Ferdinand třetí obával toho, že kdyby došlo k revoluci, nebo jakýmkoliv problémům, sloužil by hrad jako útočiště a hráz proti Habsburkům. Z těchto důvodů vydal císař rozkaz, aby byl hrad srovnán se zemí. Šťastnou náhodou se vykonání rozkazu oddalovalo tak dlouho, až bylo nakonec zbořeno jen opevnění. Zbytek hradu sloužil jako sýpka.

Černínům se podařilo to, co jen málokterému rodu u nás, udrželi si totiž hrad až do roku 1948, kdy byl Švihov zestátněn. Tento fakt znamenal pro hrad další paradox. Do rukou státu se totiž dostal hrad v hodně špatném stavu, takže bylo v roce 1950 rozhodnuto o rekonstrukci, která hrad oproti jiným památkám u nás nepoškodila.

Co nás na hradě čeká dnes?

Dnes je hrad Švihov v pěkném stavu. Je přístupný po celý rok a jsou zde dvě prohlídkové trasy. Dále zde probíhají nejrůznější kulturní akce od svateb až po koncerty a různé výstavy.

Hrad také přitahuje filmaře a často se zde natáčejí filmy, či pohádky. Klasickým případem je pohádka Tři oříšky pro Popelku.


Zvětšit mapu

Autor fotky:
Sir Gawain

Přidat komentář