Hrádek Aichelburg

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Královéhradecký kraj | 23-02-2012


Aichelburg je krkonošský hrádek, který se nachází kousek od Temného Dolu. Zvláštností hrádku je fakt, že pokud se chystáte podívat dovnitř, musíte se stavit pro klíče.

Klíče si můžete vyzvednout v Temném Dole v galerii Veselý Výlet. Na tomto místě se prodávají i upomínkové předměty a suvenýry, takže si můžete pořídit i pěknou památku.

Něco málo z historie

Za hrad vděčíme panu Bertholdovi Aicherburkuvi. Nevybudoval jej sice přímo on, ale postavili ho po jeho smrti lidé z lesního velkostatku. Tímto chtěli lidé vzdát díky a hold Bertholdovi, který si to zasloužil, protože se snažil pomoci obyčejným lidem, usnadnit jim práci a celkově povznést jejich životní styl. To se mu také podařilo a tak dva roky po jeho smrti vyrostl v lese hrádek Aichelburg.

Hrad sice vypadá jako středověká tvrz, ale jde spíše o napodobeninu, a to se vším všudy, protože dovnitř se vstupuje prostřednictvím padacího mostu a tak dále.

Také přístup na hrad je poměrně podobný středověkým hradům. Musíte totiž absolvovat stoupání lesem po kamenných schodech, ovšem s něčím takovým se v Krkonoších musí počítat.

Do roku 1875 se zde konaly oslavy a podobně, ale po tomto roce je již hrádek veden jako zpustlý.

Jak je tomu dnes?

Jak již bylo řečeno, pokud se chystáte podívat dovnitř hrádku, musíte se nejdříve stavit v galerii pro klíč a absolvovat cestu po kamenných schodech až ke hrádku. Hrádek byl opraven v roce 1901 a do dnes je zpřístupněna vyhlídka, odkud si můžete také prohlédnut údolí řeky Úpy.

Jak se na hrádek dostat?

Existují dvě možnosti a obě jsou poměrně snadné.

Můžete buď nechat auto u Galerie Veselý Výlet, či se tam jinak dopravit, a po té se vydat směrem k Peci pod Sněžkou. Po chvíli narazíte na most a hned za ním se nachází informační tabule.

K hrádku se můžeme vydat i opačnou stranou a sestoupit k němu od Černé hory.


Zvětšit mapu

Přidat komentář