Letohrádek Hvězda

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Praha | 29-02-2012


Hvězda je letohrádek, který se nachází přímo v Praze a je obehnán oborou. Letohrádek je postaven v renesančním stylu a je dodnes navštěvován, především pak okolní park. Často zde bývají i nejrůznější kulturní akce, jako ukázky renesanční hudby, výstavy uměleckých děl a podobně.

Něco málo z historie

Na místě stála ještě před letohrádkem obora, kterou si nechal postavit král Ferdinand I. v šestnáctém století, o pár let později král nechal obehnat oboru zdí. Název obory zněl jednoduše Nová obora.

Králův syn, místodržící v Čechách Ferdinand Tyrolský, měl s oborou jiné úmysly, nechal zde totiž vystavět letohrádek Hvězda. Zvláštností bylo, že Ferdinand trval na tom, že základní kámen stavby položí on sám, tak se i stalo, o chvíli později zde vyrostl renesanční letohrádek. Architekty byli nejprve Juan Maria Avostalis del Pambio a Giovanni Lucchese, po nich Hans Tirol a Bonifác Wohlmut. Ovšem původní návrh pocházel z Ferdinandovy hlavy.

Hvězda patří mezi takzvaná filozofická díla. Má tvar šesticípé hvězdy a dvě patra. Uvnitř je překrásně vyzdobená a převládá štuk.

Letohrádek hvězda dnes

Hvězda je velice zachovalá a byla zařazena do kulturních památek naší země. Uvnitř je umístěna expozice, která popisuje bitvu na Bílé hoře, k této bitvě totiž došlo nedaleko letohrádku. Uvnitř si také můžete prohlédnout malby s tématikou Řecka a Říma.

Na závěr pár zajímavostí o letohrádku Hvězda

Nejvíce pověstí se váže, jak jinak, než k Bílé hoře. Podle legendy měla mít zeď obory magickou moc. U ní se prý bránili hrdí Moravané před nepřítelem a nezbylo jim nic jiného než se nepříteli postavit sami, protože zeď jim nijak nepomohla.

Dále zde také projížděl prezident Tomáš G. Masaryk na svém koni, společnost mu pak dělal básník Machara. Párkrát zde dokonce byly i snahy postavit nějaký pomník, který by tuhle situaci oslavil, ovšem dosud se tento plán nezrealizoval.


Zvětšit mapu

Autor fotky
Adam Zivner

Přidat komentář