Jihomoravský kraj

Zámek Vranov nad Dyjí

0

Přidal admin | Rubrika České zámky, Jihomoravský kraj | 28-02-2012

Tento působivý barokní zámek, naše národní kulturní památka, která se tyčí nad městečkem Vranov, byl poprvé písemně zmíněn již v Kosmově kronice, kolem roku 1100. Vznikl původně jako jeden z obranných hradů na jižní hranici země. Mezi hradem a městem Znojmem, podél kaňonu řeky Dyje, se rozkládá Národní park Podyjí.

Zřícenina hradu Cornštejn

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Jihomoravský kraj | 26-02-2012

Zřícenina hradu Cornštejn se nachází nedaleko Bítova a v roce 2008 byla vyhlášena nejromantičtějším místem jižní Moravy.

Něco málo z historie

Tak nejprve je třeba objasnit název zříceniny, protože ten zní velice netradičně. Jméno Cornštejn pochází z němčiny a jde o spojení dvou slov, kamenný hrad a hněv.

Zámek Apollónův chrám

0

Přidal admin | Rubrika České zámky, Jihomoravský kraj | 23-02-2012

Tento lovecký zámeček byl vybudován v gotickém slohu a nachází se nedaleko Břeclavi. Apollónův chrám je součástí areálu Valtice a v dnešní době je využíván jako volně přístupná vyhlídka.

Hrad Bítov

1

Přidal admin | Rubrika České hrady, Jihomoravský kraj | 19-01-2012

V 11 století bylo vybudováno přemyslovské hradiště, které bylo do roku 1222 přestavěno na středověký hrad.

Netradiční strašidlo

A jako každý hrad má i tento svoje strašidlo. Nikoli bílou paní, jak by se dalo čekat, ale ducha zuřivého poníka Mikolase, kterého si velmi oblíbil baron Haas. Jeho zaměstnanci ho však s oblibou napájeli pivem z místního pivovaru.

Zámek Lednice

0

Přidal admin | Rubrika České zámky, Jihomoravský kraj | 19-01-2012

Zámek Lednice patří k nejkrásnějším zámkům u nás a jeho součástí je i rozhledna.

Historie

První zmínka o zámku Lednice nám říká, že jej nechal vybudovat Adam z Lednice a původně šlo o něco na způsob tvrzi. O pár desetiletí později, přesněji v roce 1322 získal zámek rod Lichnštejnů. Zajímavostí je, že kromě nepatrné přestávky v šestnáctém století, patřila Lednice nepřetržitě Lichnštejnům.

Hrad Veveří

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Jihomoravský kraj | 17-01-2012

Počátky hradu

Hrad Veveří patří mezi nejstarší a největší hrady u nás. Hrad byl údajně vybudován již v jedenáctém století, ovšem první písemná zmínka pochází až z počátku století třináctého. Jeho správcem byl tehdy Štěpán, šlo pravděpodobně o prapředka slavného rodu Pernštejnů. Během staletí vlastnilo hrad velké množství slavných historických postav, například Přemysl Otakar II, který si na hradě zřídil provizorní věznici pro politické zrádce. Dále například Karel IV., který usiloval o navrácení hradu do rukou koruny. Na hradě žil i blízký přítel krále Jiříka z Poděbrad kníže Přemek.

Hrad Pernštejn

1

Přidal admin | Rubrika České hrady, Jihomoravský kraj | 12-01-2012

Počátky hradu

Hrad Pernštejn patří k nejslavnějším hradům naší země. První zmínky o něm pochází z druhé poloviny třináctého století a k jeho výstavbě se váže stará legenda. Hrad je vystavěn na skále a legenda říká, že se ke stavebním přípravám nachomýtnul starý pocestný, který vojáky upozorňoval na to, že nevěří, že by na skále mohlo vyrůst něco tak velkého. Ovšem vojáci odpověděli, že staví z kamene a ne z víry pocestného. Pocestný se rozhněval a svoji tisovou hůl zarazil do země s tím, že se spíš hůl zazelená, než že bude hrad dostavěn. Hůl se skutečně zazelenala a tis stojí v okolí hradu dodnes. Jeho osud je prý spojen s osudem hradu, a pokud bude tis skácen, spadnou i Pernštejnské zdi. Tato legenda je v okolí uznávaná a nikdo místní by si poškodit tis nedovolil. Dokonce i nedávný požár na hradě je spojován s tím, že na tisu se zlámalo pár větví.