Středočeský kraj

Zámek Konopiště

0

Přidal admin | Rubrika České zámky, Středočeský kraj | 23-02-2012

Zámek Konopiště se nachází asi čtyřicet kilometrů od Prahy ve městě Benešov. Během své existence toho zámek zažil spoustu, ovšem ve světě jej znají především proto, že šlo o poslední sídlo Františka Ferdinanda d’Este.

Hrad Křivoklát

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Středočeský kraj | 06-02-2012

Státní hrad Křivoklát patří mezi nejvýznamnější a nejstarší hrady českých králů. Postaven byl pravděpodobně ve dvanáctém století. Za doby Přemysla Otakara II. se hrad rozvíjel, později ho přestavěl Václav IV., a konečnou podobu mu vtiskl Vladislav Jagellonský. Křivoklát přestál mnohé požáry a roku 1929 ho koupil Československý stát od posledního majitele Maxe Egona Furstenberka.

Hrad Český Šternberk

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Středočeský kraj | 18-01-2012

Na úvod legenda o založení hradu

Jak to tak u hradů bývá, i zde se najde spousta legend, jedna z nich dokonce vypráví o založení hradu. Hlavním hrdinou je udatný Jaroslav, který se odvážně, s nasazením vlastního života vrhne do boje za svoji zemi. Jaroslav bojuje s Tatary a zvítězí, za odměnu od krále dostane rozsáhlé území, kde si vystaví hrad Šternberk. Legenda je smyšlena, ovšem přesto se na ní najde pár pravdivých bodů, například udatný dvořan zde byl, všem ne Jaroslav, ale Zdeslav.

Hrad Karlštejn

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Středočeský kraj | 17-01-2012

Něco málo z historie

Karlštejnu se dříve říkalo i Karlův Týn. Jde o rozsáhlý gotický hrad, který byl vybudován na vápencové skále. Za Karlštejn vděčíme českému králi a císaři Karlu IV., se stavbou se začalo v roce 1348 a zodpovědnost za Karlštejn dostal arcibiskup Arnošt z Pardubic. Václav čtvrtý sem zřejmě na počest svého otce nechal v patnáctém století dopravit české korunovační klenoty. Tyto klenoty se vyvážely z Karlštejna jen výjimečně, například při korunovaci krále Zikmunda a hned po tom co vypukly husitské války, je Zikmund nechal vyvést do zahraničí.
Karlštejn husitským válkám odolal a klenoty byly vráceny zpět, s výjimkou těch říšských. Jak tomu u většiny hradů bylo, od této doby Karlštejn střídal majitele, majitelky a pomalu chátral. K rekonstrukci došlo až v osmnáctém století v souvislosti s Osvícením. Od roku 1916 patří hrad státu a již v roce 1926 byl hrad vyhlášen národní památkou.