Přemysl Otakar II

Hrad Bezděz

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Liberecký kraj | 20-01-2012

Tento hrad byl postaven přibližně ve druhé polovině třináctého století Přemyslem Otakarem II. jako královské sídlo a pevnost. Dodnes zůstala tato mohutná zřícenina zachována v původním raně gotickém slohu. Najdeme ji na kopci Velký Bezděz, nedaleko Máchova jezera, pouze šest kilometrů od obce Doksy.

Hrad Houska

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Liberecký kraj | 18-01-2012

Hrad Houska patří mezi nejtajemnější hrady u nás a je opředen řadou záhad, o kterých se historici hádají dodnes.

Něco málo historie

Na místě dnešního renesančního hradu stával původně menší gotický hrádek, který nechal postavit Stavivor z rodu Pšovanů pro svého syna Housku (neboli Houseka). Sídlo bylo sice rázně přestavěno, ovšem některé zdi zůstaly přesto dochovány dodnes, jako součásti pozdějších zdí.

Hrad Veveří

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Jihomoravský kraj | 17-01-2012

Počátky hradu

Hrad Veveří patří mezi nejstarší a největší hrady u nás. Hrad byl údajně vybudován již v jedenáctém století, ovšem první písemná zmínka pochází až z počátku století třináctého. Jeho správcem byl tehdy Štěpán, šlo pravděpodobně o prapředka slavného rodu Pernštejnů. Během staletí vlastnilo hrad velké množství slavných historických postav, například Přemysl Otakar II, který si na hradě zřídil provizorní věznici pro politické zrádce. Dále například Karel IV., který usiloval o navrácení hradu do rukou koruny. Na hradě žil i blízký přítel krále Jiříka z Poděbrad kníže Přemek.