Zámek Čekyně

0

Přidal admin | Rubrika České zámky, Olomoucký kraj | 28-02-2012


Zámek Čekyně se nachází ve stejnojmenné obci. Dříve zde stávala tvrz, ale ta byla později přebudována na tento krásný zámek.

Něco málo z historie zámku

Předchůdkyní tohoto zámku byla středověká tvrz. Tuto tvrz zřejmě nechali roku 1318 vystavět Zdeněk a Viknan, což byli místní vladykové.

Dalšími majiteli byli páni z Čekyně, kteří si tuto tvrz uhájili až do poloviny patnáctého století. Dalších sto let tvrz vlastnili vladykové z Vrchlabí, od nich si tvrz odkoupili bratři Tasové, kterým vděčíme za to, že na místě tvrze leží dnešní zámek. Dalo by se říct, že jeho podoba se zásadně udržela až do dnešních dob.

Do roku 1925 zámek střídal majitele a byl využíván pro potřebu panstva. Od tohoto roku se jeho úloha dost zásadně změnila, protože byl nadále využíván jako užitková stavba.

Co se děje se zámkem dnes?

Ještě v dnešní době můžeme na zámku nalézt pár odkazů na starou tvrz. Jedním z nich je gotická hradba, která sahá do úrovně prvního patra. Na jednom místě sahá hradba až do výšky téměř tří metrů, takže je zde pěkně vidět, a na tomto místě byl očekáván útok nepřítele, protože hradba je tady silnější než jinde. Z původního gotického paláce byl postupem času zřejmě vytvořen sklep, který je patrný dodnes. Dále je zde i pozdně gotická věžice, která byla pravděpodobně přestavěna v renesančním stylu.

V době největších úprav tady vznikla i kaple svaté Anny. Do zámku se sice nedostanete, alespoň ne na oficiální prohlídku, ale i tak na vás čeká jedinečný zámek, na kterém si můžete prohlédnout, jak se v našich zemích měnily trendy, co se týče architektury.

Jak se na zámek dostat?

Ústředním místem je pro vás Přerov, který se nachází pouhé dva kilometry od zámku. Z Přerova můžete jít buď procházkou do Čekyně, nebo hromadnou dopravou.

Přidat komentář