Zámek Konopiště

0

Přidal admin | Rubrika České zámky, Středočeský kraj | 23-02-2012


Zámek Konopiště se nachází asi čtyřicet kilometrů od Prahy ve městě Benešov. Během své existence toho zámek zažil spoustu, ovšem ve světě jej znají především proto, že šlo o poslední sídlo Františka Ferdinanda d’Este.

Něco málo z historie

Zámek Konopiště byl původně hradem, který byl až později přestavěn na zámek. Vlastnilo jej hodně důležitých rodů, prvním z nich byl rod Benešovických. Hrad založil biskup Tobiáš z Benešova na konci třináctého století. Ovšem někteří historikové tvrdí, že první kámen nechal položit sám král Jan Lucemburský. Rod Benešovických vlastnil hrad jen do roku 1327, po té hrad spravovali Šternberkové. Během této doby hrál hrad důležitou roli v průběhu válek. Jeho majitel Petr ze Šternberka bojoval proti husitům až do úplného konce a stálo ho to život. I za dob Jiříka z Poděbrad se páni Konopiště připomínali. Zdeněk ze Šternberka se nejdříve stavěl na stranu krále, ovšem později svůj názor změnil. Král se rozhodl zničit sídla jednoty bratrské. Všechny pevnosti byly postupně dobyty až na Konopiště, to vzdorovalo nejdéle, celých osmnáct měsíců a ani po té nebylo vojenskou silou dobyto. Vojáci se nakonec sami vzdali, protože jim došly potraviny. Tato vojenská historie je ve světě velice uznávaná.

Šternberkové získali hrad zpátky a vlastnili jej ještě více než sto let, po té Konopiště střídalo majitele, podle situace mezi rody. Důležitý byl například Fridrich Falcký nebo Albrecht z Valdštejna.

Posledním majitelem byl Rod Habsburg-d’Este, a po atentátu na Františka Ferdinanda d’Este, už se do soukromých rukou nikdy nedostal. Dnes patří státu a stará se o něj ministerstvo kultury.

Co nás na zámku čeká dnes?

Kromě samotného Zámku se můžeme podívat na Svatojiřské muzeum, kde jsou vystaveny předměty s tématikou Svatého Jiřího, dále také slavná zbrojnice a příkop před branou, kde se nachází medvěd Jiří.


Zvětšit mapu

autor fotky:
Marek Prokop

Přidat komentář