Zřícenina hradu Kumburk

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Liberecký kraj | 29-02-2012


Kumburk je sice dnes zříceninou, ale vytváří jeden z cípů českého ráje, což je o důvod víc, proč tyto trosky jinak slavného hradu navštívit. Zbytky hradu jsou kulturní památkou České Republiky.

Něco málo z historie Kumburku

Tyto zdi mají za sebou poměrně bouřlivou historii. Počátky hradu jsou datovány až do první poloviny čtrnáctého století, a nechal jej pravděpodobně vystavět Markvart z Vartemberka. Během husitských válek hrad obýval Hynek Krušina z Lichtenburku. Tomuto majiteli zřejmě vděčíme za to, že hrad nebo alespoň něco z něj přežilo do dnešní doby. Hynek jej totiž nechal pořádně opevnit a doladit tak, aby odolal útokům.

Dalšími majiteli byli například Trčkové nebo rodina Smiřických. Od šestnáctého století byl již hrad využíván jen jako vězení, o pár let později jej Švédové naprosto zdevastovali a nakonec byl na rozkaz císaře Leopolda zbořen, což se díky masivním zdem nepovedlo na 100%.

Zajímavosti o hradě Kumburk

O tomto hradě se vypráví spousta tajuplných legend, zřejmě proto jej navštívil i jeden z našich nejslavnějších básníků Karel Hynek Mácha. Na jeho počest zde byla vztyčena i pamětní deska.

Pověst o pokladu

Podle této pověsti se první majitel Markvart rozhodl, že pro svoje potomky ukryje ve sklepech poklad nesmírné hodnoty. Poklad se dostane do rukou pouze tomu nejodvážnějšímu, protože jej hlídá kohout z ohnivýma očima. Jednoho dne se o pověsti dozví mladík z nedaleké vsi, a tak se rozhodne poklad najít. Ovšem, po tom co mu nešťastnou náhodou zhasne lucerna, uvidí před sebou ohnivého kohouta, který jej drápy a zobákem zraní tak, že mladík nakonec zemře. Takže poklad čeká v troskách hradu dodnes.

Další pověst mluví o Zikmundu z rodu smiřických, který se rozhodne potrestat svoji dceru Elišku za to, že se zamilovala do prostého kováře bez majetku. Eliška za svoji lásku trpí ve vězení celých jedenáct let.

Hrad má i spoustu svých přízraků, například pannu Meluzínu, smutného myslivce, čerta a dokonce i vlkodlaka, který se prý zjevuje pod hradem.


Zvětšit mapu

Autor fotky:
Michal Janda

Přidat komentář