Zřícenina hradu Valdštejn

0

Přidal admin | Rubrika České hrady, Liberecký kraj | 29-02-2012


Dnes jde sice již jen o zříceninu, ale ve své době šlo o jeden z nejstarších hradů v okolí. Zřícenina Valdštejna se nachází nedaleko města Turnov.

Něco málo z historie

Prvním zakladatelem byl pravděpodobně Jaroslav Hruštice, který patřil do větve Markvarticů. Jeho potomci se pak dali nazývat pány z Valdštejna a z hradu udělali svoje ústřední sídlo. Známou osobou je manželka zakladatele, totiž Zdislava z Lemberka, která byla roku 1995 svatořečena.

Rod Valštejnů vlastnil hrad sto let. Páni z Valdštejna vždy podporovali krále, například s Janem Lucemburským táhli do války a markraběti Karlu, později Králi Karlu IV. půjčili peníze.

Dalšími majiteli byli Vartenberkové, Jindřich byl nenáviděným nepřítelem Jana Žižky z Trocnova, a tak se tento vojevůdce za husitských válek rozhodl vyrovnat účty. Dobil Turnov a vyvrátil zdejší klášter. Dobil i Valdštejn a daroval jej svému příteli panu z Valečova. V této době zde byl vězněn i Zikmund, který usiloval o náš trůn.

V první polovině patnáctého století padl hrad do rukou loupežníků, takže byl o chvíli později dobyt a opět začal střídat majitele. Osudným rokem se Valdštejnu stal rok 1550, kdy kompletně lehl popelem.

Na rozdíl od ostatních vyhořelých hradů, neupadl Valdštejn v naprostý nezájem. Byl totiž často navštěvován poutníky a postupem času se proslavil tak, že zde bylo vytvořeno romantické poutní místo, které je vyhledáváno dodnes.

A současnost?

Trosky hradu Valdštejn patří městu Turnov a jsou velice dobře přístupné veřejnosti, můžete se sem dostat z Turnova po červené turistické značce. Od města je zřícenina vzdálena jen tři kilometry. Pokud nejste příznivci procházek, pak je možné nechat auto kilometr od místa, kde se hrad nachází.

Na závěr jedna zajímavost

Pokud si budete pozorně prohlížet trosky hradu, narazíte na jednu podobiznu poutníka. Tato podobizna je zřejmě jedinou na světě, která ukazuje Karla Hynka Máchu.


Zvětšit mapu

autor fotky:
Olaf1541

Přidat komentář