Zřícenina hradu Zubštejn

1

Přidal admin | Rubrika České hrady, Vysočina | 29-02-2012


Tak se jmenuje jedna z nejzachovalejších a nejmohutnějších zřícenin na Vysočině. V Bystřickém kraji patří mezi oblíbená a také romantická místa. Nachází se na kopci za vesničkou Pivonice, pár kilometrů od Bystřice nad Pernštejnem. Původní název hradu zněl Kámen, později Zubří kámen a nakonec Zubrštejn.

Letem z historie…

Gotický hrad byl postaven v první polovině čtrnáctého století pány z Pernštejna pro vzdálenější rodinu.

Název Zubštejn byl poprvé použit v listinách předávajících jej do rukou markraběte Jana Jindřicha z roku 1358. Z té doby také pochází nejznámější dominanta zříceniny, klenutá podlaží. Syn Jana Jindřicha Jošt však dával hrad lénem a také jej zastavoval. Do roku 1446 se vrátil hrad do držení pánů z Pernštejna, kteří o hrad pečovali, obývali jej a také opevňovali. Dokonce na něj převezli polovinu tarasnic a houfnic z hradu Pernštejna. Časem však nepohodlný hrad ve vysoké nadmořské výšce přestal být obýván a členové rodiny, kteří žili na Moravě, bydleli většinou na Pernštejně. Od roku 1596 byl Zubštejn oficiálně nazýván hradem pustým.

Zřícenina dnes

Zubštejn, jak již bylo řečeno, je rozlehlou zříceninou, má zachovalou studnu a přitahuje hlavně turisty. A není divu, na hradě můžete přespat, k dispozici je i několik ohnišť. Je volně přístupný, v překrásné krajině a nabízí výhledy do širého kraje. Také se zde nachází makety obléhacích strojů.

Mohyla na Zubštejně

Na zřícenině je nově postavená mohyla, ve které se ukrývá hlína z významných míst naší země a našich dějin. Jsou to hlína z Vítkova – 1420, Lidic 1942, Banské Bystrice 1944, Dukly 1945 a z Brna, z Kaunicových Kolejí.

Pověst o založení Pernštejna a jiné….

Byla dcera Jiříka z Poděbrad vězněm na Zubštejně? I to je jedna z pověstí, podle které bylo věznění dcery krále Jiřího z Poděbrad důvodem, proč byl hrad králem dobyt a zničen. Ovšem nezakládá se ani přinejmenším na pravdě. Další zajímavou pověstí, je pověst o založení Pernštejna. V roce 576 pobýval na Zubštejně markrabí Jošt se svým dvorem, avšak v lesích se objevil veliký, zlý zubr, kterého se všichni báli. Proto dal markrabí rozhlásit, komu že se podaří divé zvíře zabít, bohatě ho odmění. Vaněk Vanda byl obyčejný uhlíř. Jednou v lese jej zubr napadl, uhlíř se však schoval do hromady dřeva a tam čekal. Měl s sebou svůj oběd, pecen chleba, i napadlo ho napíchnout kousek na větévku a podat jej zvířeti. Dobrý nápad. Zvíře bylo divoké hlady a tak sluplo celý pecen a uklidnilo se. Nazítří se dělo stejně, i pár dalších dní. Nakonec milý uhlíř přivedl ochočeného zubra s sebou na hrad Zubštejn. Markrabí učinil tak jak slíbil. Když vyšlo slunce, vydal se uhlíř na cestu, a všechny pozemky, které stihl do západu slunce obejít, mu navždy patřily. I vystavěl si na kopci hrad jménem Pernštejn a zubra si navěky ponechal ve znaku.

Kudy tedy na Zubštejn?

Pro pěší turisty je to z Bystřice nad Pernštejnem kousek do Pivonic, a dál už jen do kopečka. Bystřice nad Pernštejnem leží na trati Brno – Žďár nad Sázavou, můžete jet vlakem i autobusem. A motorizovaní, či cyklisté si své dopravné prostředky zanechají kdekoli, kde budou chtít a moci…


Zvětšit mapu

Autor fotky:
Roy

Komentáře (1)

Pěkně napsaný článek a inspirace k výletu. Doufám, že se tyto stránky budou rozšiřovat o další příspěvky..

Přidat komentář